Telefon ! 0216 461 97 98

Web tasarımı nasıl olmalı ? aslında bu sorunun cevabı oldukça basit, bu sorunun cevabı herkes için farklılık gösterilebilir olsa da web sitesinin yapım amacı sorgulanmalıdır, eğer yapım amacı potansiyel ve nitelikli müşteriye ulaşmaksa yapmanız gerekenler oldukça basit, nitelikli ve potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağlayacak arama motorlarında görüntülenen web sitesi yapılmalıdır, eğer bu sorunun   cevabı ulaşılabilmek değil sadece prestij ise yapılması gereken, web sitesi tasarım aşamasında görsel kaygılar ön planda tutularak yapılmasında fayda vardır.

Web sitesi yapılırken amaç potansiyel müşterilere ulaşmak ise genel olarak yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz,

1. Web siteniz SEO uyumlu olmalı, bunun anlamı web sitenizin genel olarak yapımında kullanılan tüm metin, resim ikon ve alt linklerin yapımında optimize çalışması yapılması gerektiği aynı zamanda sonraki yeni sayfa veya yeni içeriklerin oluşturulması sırasında bu içeriklerin yönetim panelinden kolayca SEO uyumlu hale getirilmesi hayati öneme sahiptir.

  1. Web siteniz ’in içeriğinde yer alan resimlerin optimizasyonu, bu aşamada en yanılgıya düşülen nokta web sitenizin işlevsiz olarak kullanılmayacak düzeyde yüksek çözünürlükte olması yada çok düşük çözünürlükte olması, web sitenizde yer alan resimlerinizin değişken çözünürlük ve cihazlarda düzgün görüntülenmemesi şeklinde toparlaya biliriz,

3.Web sitenizde yer alan içeriğin kalitesi, bunun anlamı aslında çok geniş olsa da bu içerik kalitesi başlığını şöyle toparlayabiliriz, web sitenizde yer alan metinlerin özgün olarak size yada web sitesine özel olarak hazırlanması, sayfalarda açıklanacak konuların kısa kısa değil çokta sıkmadan detaylı ama akıcı bir dille özgün olarak hazırlanması olarak açıklayabiliriz

  1. web sitenizin güvenliği, web sitenizin mevcut güvenliğini her koşulda korumak hayati öneme sahiptir, web sitenizin güncel yazılım ve donanımlarla virüs ve spam ataklarına karşı korunması işletmenizin ve web sitenizin itibarı ve arama motorlarında yer alması ve sıralaması ile ilgili direkt olarak ilgilendirdiğini unutmayınız.
  1. Web sitenizin uyumluluğu, web siteniz değişen kullanıcı deneyimlerine kolay everilebiliyor olması çok önemlidir, mobil cihazların kullanım oranı her geçen gün artmaktadır bu aşamada web sitenizin mobil cihazlara uyumlu olmaması sizlere ulaşamamaları ya da ulaşsalar bile mevcut yapıyı doğru görememeleri anlamına gelmektedir, bu nedenle web sitelerinizin tasarım aşamasında cihaz ve tarayıcı ayrım olmaksızın mevcut güncel cihazlarda kusursuz çalışmaları gerekmektedir.
  1. web siteniz hızlı açılmalı, web sitenizde yer alan görseller ve ilgili kaynak dosyalarının hızlı yüklenmesi demek kullanıcılara hızlı bir web sitesi kullanım deneyimi yaşatmaktadır, günümüz koşullarında zamanla yarışıldığı ve zamanı kullanmanın önemli olduğu bilinciyle web sitelerinizin kullanım ve ilk erişim sırasında hızlı ulaşılabilir olması çok önemli bir husustur.

Leave a Reply